Feliratok VI.
Patak, vagyis Sárospatak Magyarország egyik legszebb városa. Aki látta már a Bodrogot, amint a festői Vöröstorony, illetve a szépen megmaradt külső vár falai alatt csordogál; aki látta már a karcsú plébániatemplomot, a parkokat, iskolákat, az tudja, miről beszélek. A törököt szerencséjére megúszta, így középkori, reneszánsz arca is van; az átkost is átvészelte, már amennyire át lehetett vészelni. Egyszóval mindenkinek ajánlom, hogy látogasson el oda, mondjuk Tokajjal összekötve.
Régi sárospataki fotóimat nézegetve találtam ezt a gyöngyszemet. A felirat a belső várral szemben lévő épületen áll. Eme épület egykor gazdasági célokat szolgált, aztán II. Rákóczi Ferenc, a város földesura 1694-ben a Szentháromság rendnek, más néven a trinitáriusoknak adományozta. A felirat - amelyben kronogramm is van - tovább vezet minket az épület történetében.
A hajdani kolostor így fest:
A bejárat:
Kezdjük a jobb oldali kerettel, az a könnyebb:
reLIgIosVsorDosanCtaetrInItatIs
epIorVMobLatIonIbVsereXIt.
Megoldása:
Religiosus ordo Sanctae Trinitatis
e piorum oblationibus erexit.
Vagyis:
"A Szentháromság(ról nevezett) szerzetesrend
istenfélő emberek felajánlásaiból emelte" (t.i. az épületet, alighanem a templomot)
A kronografikonból avagy kronogrammból kiolvasható évszám: MDCLLXVVVIIIIIIIII = 1734. (Mindig elcsodálkozom, milyen - látszólagos? - könnyedséggel rakták ki eme évszám-rejtvényeket. Vajon hány órát ültek rajta? S itt ráadásul rögtön kettő van egymás mellett, persze mindkettőnek ugyanaz az eredménye. Voltak kronogramm-író segédletek, vagy addig dekáztak a szavakkal, ragokkal, amíg kijött? Ezt ki kell próbálnunk, lesz még itt kronogramm-író verseny!... :))
No de mi az első keret?
VnItrInoqVeDeoIoannIaMatha
feLICIaVaLoIsVtpotesVIspatronIs
Gondoltam én mindenre. A kronografikon ágaskodó kapitálisai jól összezavarják az olvasót, furcsa betűcsoportokat vágnak a szövegben (ez a fő nehézség a megfejtésükben). "Is, ut potes, vis"? ("az/mégy, ahogy tudod, akarod"?) - olvastam elképedve a második sorban. Lassan aztán eloszlott a homály, mert szemem egyrészt - mivel csak a kronográf miatt volt jelentőségük - figyelmen kívül hagyta az évszámot kiadó betűk nagyságát, másrészt ráállt az epigrafikus írásra, melynek egyik legfontosabb szabálya - mármint a latinban -, hogy a V lehet u és v is egyben. Így végre összeállt az értelem:
Uni trinoque Deo Ioanni a Matha
Felici a Valois utpote suis patronis
Azaz:
A három-egy Istennek, Mathai (Szent) Jánosnak,
Valois (Szent) Félixnek, mint védőszentjeiknek
S aztán jön értelem szerint a második keret szövege. Azaz a templom/kolostor alighanem a Szentháromságnak és védőszentjeiknek volt címezve - a két szent a rend két alapítója. (Az első keret kronografikonjának évszáma is természetesen: MDCLLVVVVVIIIIIIIII = 1734)
Vagyis a feliratból megtudhatjuk, hogy a trinitáriusok, ez a 13. században alapított, francia gyökerű szerzetesrend - amely fő feladatának a rabkiváltást tekintette - 1734-ben fejezte be az épület átalakítását. Mint már utaltam rá, nem zárnám ki, hogy a tárgyalt bejárat a templom ajtaja lehetett, de ezt inkább a szakértőkre bízom - az bizonyos, hogy természetesen volt templom az építményben, ráadásul, ha jól emlékszem, éppen azon az oldalon. De aztán vége lett ennek is, mert II. József feloszlatta a rendet. Eztán a sárospataki uradalom igazgatója kapott benne szállást. 1945 után szükség- illetve szolgálati lakások kaptak benne helyet, majd Makovecz Imre vezetésével átalakították, s a Borostyán Étterem és Szálló nyílt meg az öreg épületben - erre már én is emlékszem gyermekkoromból. "Jelenleg a Farkas Ferenc Művészeti Iskola működik a falai között. Emellett kiállító-és előadótermet, valamint vendégszobákat létesítettek az együttesben. Farkas Ferenc emlékére emlékszobát hoztak létre. Rekonstrukciós munkálatok során megszületett a Múzsák temploma. Az átalakítások során megőrizték az eredeti elrendezéseket, a felmenő falak is eredetiek. A pinceszinten egyben lehetőség nyílt egy középkori pince bemutatására is." (Idézet innen.)
Ehhez még hozzátehetném, hogy az épület alapjai középkori eredetűek, tehát egy középkori házra épült rá. Bár e változatos életútnak csak rövid szakaszát jelentik a trinitáriusok (1734-1783), szép feliratuk mégis a legemlékezetesebb jegye az építménynek. Számomra legalábbis biztosan.