Feliratok III.
Egy kedves bloggertárs, HuPiedone küldött nekem fotót egy síremlékről, amelyet a horvátországi Bakar (Buccari) városában, a templom oldalán fedezett fel. Mind maga a síremlék szövege, mind egyéb részei érdekesnek mondhatók, ezért közlöm. Íme a fotó:
A felirat szövegét inkább kinagyítva közlöm, hogy mindenki jól lássa:
A szöveget átírásban és fordításban közlöm:
A családot tartalmazza a "Nagyiván", eszerint "Marokin (Nagy Iván így írja) idősb János 1713-ban Brozinovich Mátyással együtt nyert czímeres nemes levelet III. Károly királytól. Czímere a paizs kék udvarában zöld halmon nyíló fehér liliom, melyet két oldalról két kettősfarkú, ágaskodó oroszlán fog. A paizs fölötti sisak koronáján szintén hasonló két oroszlán áll, vörös fehér zászlót tartva. Foszladék jobbról arany-kék, balról ezüst-vörös." (Nagy Iván: Magyarország családai VII. 335.) Ha megnézzük a síremléken lévő címert, könnyen ráismerünk a címerleírásra. Megjegyzésként: a vörös-fehér zászló egyértelműen a Habsburgok színei, tehát ez a császári házra utal. Ez azért is fontos, mert a síremléken mintha a sisakon lévő zászló a császári címerben folytatódna, alighanem ez is volt a szándéka a vésnöknek.
A kissé esetlen latinságú (és egy hibát is tartalmazó: "posteribus" "posteritatibus" helyett) szöveg érdekessége a "Magyarország, Horvátország és Szlavónia nemese" kitétel. Talán a címerleveléből leste ki ezt a formulát, vagyis látta, hogy az uralkodó így nevezi magát (M., H., Sz. stb. királya). Hogy miért nem csupán horvát, vagy szlavón nemesnek nevezi magát? Mert az uralkodó is azon a jogon Horvátország és Szlavónia királya, hogy a magyar Szent Koronával koronázták. Tehát voltaképpen nem létezik külön horvát nemesség, ahogy külön horvát király sincs, aki ezt a nemességet adná.
Vessünk még egy pillantást a címerekre a síremlék tetején:
Mint arról már szó volt, középen látható a császári címer. Tőle heraldikailag jobbra vagyon Buccari címere - legalábbis Bakar mai címerében látható ez a bástya-motívum, igaz, hogy (talán a modern heraldikus megalomániája miatt) megtriplázva. A városcímerben az egyéb motívumok - így a horvát címer, illetve a horgony - már csak felesleges toldalékok, sok értelmük nincs. Tőle jobbra sajnos egy rongálódás miatt nehezen látható címer vagyon, még a leginkább Kunország (Cumania) címerével azonosítható (l. a képen), mivel ezen is egy ágaskodó oroszlán látható (Vigyázat! Kunország nem egyenlő a Nagy- és Kiskunsággal: ez a terület a mai Havasalföld, Moldva, Besszarábia és Dobrudzsa területén lévő középkori kun szállásterületet jelöli, amely függésben volt a magyar királytól, s bekerült az uralkodói titulatúrába is). Hogy Kunország miért került rá a horvát nemes síremlékére? Csak azért, mert ez is a magyar Szent Korona tartománya volt. Tehát bármilyen furcsa itteni feltűnése, végül is megmagyarázható. Csak éppenséggel az a különös, hogy Szlavónia címere, amit a síremlék szövege (az epitáfium) említ, nincs sehol. Talán Kunországéval keverték össze?
Kunország címere alatt alighanem Horvátországé van, csak egy kissé furcsára sikeredett a csíkozás. Igazából mással én nem tudnám azonosítani, bár elég durva hiba ez a vésnöktől. Ahogyan kissé durva hiba az is, hogy Dalmácia (?) címerében (a császári címertől heraldikai balra, legszélen) a három oroszlánfej helyett három virág látható. Értem én persze, hogy a vésnöknek kevés volt a hely, de akkor is. Vagy talán egy olyan rossz, stilizált Dalmácia-címert látott, hogy ő már virágnak értette. Bár mintha ez a virágos címer elmékeztetne valami másra is, de talán nem tévedek, s mégiscsak Dalmácia egyszerűsített insigniája lesz ez.
FRISSÍTÉS: A zavaró azonban az, hogy a horvát nemesi címerek tele vannak ezzel három rózsával. Vagy mindenki egyszerűsít, vagy inkább valami más megoldásnak kell itten lenni. Várom a megoldásokat!
Dalmácia alatt van Bosznia (középkorban a magyar királyok címében: Ráma) címere, ezzel nincs semmi gond: kardot tartó kéz. Már csak ez is valószínűsíti, hogy felette mégiscsak a dalmát címer van.
A végére hagytam a magyar címert, a császári címertől (heraldikailag) balra. Sajnos ebben van hiba, hiszen a két mezejét megcserélte a vésnök. Mindenesetre így is jól felismerhető. Nem tudom, a blogger kolléga mit érzett, amikor a mai magyar határtól már jócskán távol, egy horvát városka temploma falán észrevette a címert. Én személy szerint megrendültem, amikor legalább ilyen messze a trianoni határtól, a már cseh-lengyel határhoz közel eső Biccsén észrevettem a Thurzó-kastély kapuján a magyar címert. Pislákoló kis mementók ezek, amelyek viszont mégis elég szívósnak tűnnek: szerencsére most már az utódállamok műemlékvédelme is őrködik felettük, így talán megmaradnak az utókor emlékezetére.