Hja, azok a (nem is annyira) régi, szép idők, amikor a szerencsétlen, lassan mindenünnen kiutált dohányosnak nem kellett boltolni a trafikosnénivel, hogy ne azt a dobozt adja, azzal a ronda harcsabajszúval, a fertelmes daganattal a nyakán, tartsa meg az aprót, és adja inkább azt a másikat, amin a dohányfüstben pácolódó embrió van…
Vessetek egy alapos pillantást ( a nem-dohányosok vethetnek laposat is) a baloldalt bevágott cigarettadobozra, a lényeg ezen is rajta van ugye, de azonkívül, csemegének, van rajta két latin mondat is. Az újabb Pall Mall dobozokról persze lespórolják, talán azért, hogy a latinról, valamilyen aberrált képzettársítással, nehogy az jusson a dohányos eszébe, hogy esetleg valami exkluzív, elegáns dolgot művel. Pedig ez a két latin mondat akár dohányzás-ellenes kampányszlogen is lehetne. Nos, nézzük meg akkor közelebbről is a két szöveget. A címer alatti szalagon ez áll: in hoc signo felices. Azaz: e jelben boldog leszel. Vékonypénzű diákkoromban, amikor csak pirosbetűs napokon engedhettem meg magamnak, hogy Pall Mall-t szívjak, azoknak, akik rendszeresen ezt a márkát szívták, némi malíciával így fordítottam a mondatot: e jelben megboldogulsz. Hát kell ennél keményebb, ugyanakkor elegánsabb ijesztés? Egyszerűen le kellene fordítani a nép nyelvére, s mehetne a túróba az sok morbid, gusztustalan kép. Mintegy zárójelben: az átkosban (ami nálunk amúgy aranykor volt), minthogy a tévé, hacsak nem volt román vonatkozású a meccs nem közvetítette a VB-t meg az EB-t, a környékbeliek, főként a brassóiak, szülőfalum határában egy dombon, sporttévében, a befogott bolgár adón nézték végig a meccseket. Sokszor a falu közepéig kígyózott az autósor, rengeteg szemét maradt utánuk, de szerencsére külhoni cigisdobozok is, s ezeket mi, gyerekek másnap összeszedtük. Alig volt olyan gyerek, aki ne gyűjtötte volna a cigarettadobozokat. Az ezüst vagy arany papír, az egzotikus nevek, a design, a dobozokból áradó másmilyen szag, mindez nekünk üzenet volt egy másik világból. De ki a fenének jutna eszébe ma, ezeket az undorító, halálfejes cigarettadobozokat gyűjteni? Visszatérve mondatunkra, ez az in hoc signo felices nyilván az ismert in hoc signo vinces, vagyis „e jelben győzni fogsz” travesztiája. Amúgy eredetileg, és sokaknak – gondolom – kizárólag csak így ismerős, a vinces változat volt a dobozon.
A kétoldalt oroszlánok tartotta pajzson vagy micsodán, olvasható a másik latin mondat: per aspera ad astra. Ez egy Seneca-szövegre visszavezethető mondás, ami annyit tesz: göröngyös út vezet a csillagokig. Ugye, nem kell túl nagy fantázia ahhoz, hogy ebben a mondatban is meglássuk egy dohányzás-ellenes szlogen lehetőségét? Hadd ne részletezzem, hogy egy dohányost miféle göröngyös út vezethet el a csillagokig.
Na, nem akar ez a poszt afféle encomium tabaci lenni, de azt azért még elmondom, hogy nekem a dohányzás örökké a latint juttatja eszembe. Nem a Pall Mall doboz miatt, és nem is csak azért, mert néhány óra izzasztó latinozás után, olyan piszkosul jólesett a szünet, és benne az a keserű csutka. Más oka van ennek. 1999-ben, végzős teológusként, egy kisebb csoporttal, no meg az egyháztörténelem tanárommal, aki első és másodéven latint is tanított, a Vajdaságban kirándultunk. Akkortájt kezdtem el komolyan tanulni latinul, még nagyon az elején jártam. Első, szótár nélküli fordításom, amibe alig kellett tanáromnak belekötnie, egy latin klapancia volt, ez pedig egy Szerbiában vásárolt cigarettadobozon díszelgett. Hála egyik vajdasági kollegámnak, sikerült felkutatni a cigarettamárkát, és az azóta jócskán elfelejtett verset is, így megtudhatjátok, mi volt az első tűrhető fordításom. Egyébként a Classic cigarettán volt olvasható, képet sajnos a kolléga nem talált, a versike viszont megvan, íme:
Omne mundi trinum
Mulier, tabacum, vinum
Et qui curat de pluribus
Maximus est asinus!
Prózában így hangzik: E világon csupán három dolog van: nő, dohány, bor. Aki meg mással törődik, az a legnagyobb szamár. Elkészítettem a “lírai” változatot is, de majd csak a kommentekben osztom meg, mert arra gondoltam, hogy akinek van kedve hozzá, szintén elkészítheti a maga változatát. Természetesen lehet nyerni is. A legsikerültebb klapanciával, melyről nyilván szavazás döntene, az előző posztomban említett Brandolini, Dialógus az emberi sorsról című könyvét lehet elvinni, bilingvis díszkiadásban.Szóval, Parnasszra fel, lepidissimi!
Ja, majdnem elfelejtettem: a dohányzás káros az egészségre!